Rola witaminy C w organizmie człowieka



Witamina C to chemicznie kwas L ? askorbinowy (L oznacza formę lewoskrętną ? tylko taka jest aktywna biologicznie!) ? jest to krystaliczny, dobrze rozpuszczalny w wodzie proszek o kwaskowatym smaku. W organizmach żywych występuje też jego forma utleniona ? kwas dehydroaskorbinowy, tworzący z nim parę mającą kapitalne znaczenie dla szeregu procesów zachodzących w komórkach i narządach.
witamina c
Dla większości ssaków kwas askorbinowy nie jest witaminą, gdyż mogą go samodzielnie syntezować. Jedynie wątroba człowieka, małp człekokształtnych i świnki morskiej nie produkuje niezbędnego enzymu umożliwiającego produkcję witaminy C z cukrów prostych i musi być ona dostarczana z pokarmem.

Rola witaminy C w organizmie człowieka

Witamina C uczestniczy w wielu istotnych procesach i reguluje szereg mechani­zmów funkcjonowania naszego organizmu na poziomie komórkowym i tkanek. Jej zaskakująca uniwersalność i kolejne istotne funkcje nadal są odkrywane.
Witamina C uczestniczy w biosyntezie różnych komponentów kolagenu i łączenia wszystkiego w potrójną helisę z której jest złożony. Kolagen jest ważnym i najczęściej występującym białkiem w organizmie ? jest budulcem m. innymi ścian naczyń krwionośnych, chrząstek, kości, dziąseł oraz istotnym składnikiem tkanki łącznej utrzymującej razem poszczególne części naszego ciała i zapewniającej elastyczność i giętkość skóry. Niedobór witaminy C powoduje uszkodzenia i ubytki kolagenu, co uniemożliwia tworzenie się silnej tkanki łącznej ? stan dziąseł pogarsza się, wypadają zęby, skóra ulega przebarwieniu i rozkładowi, rany się nie goją. Pojawiają się zmarszczki, skóra staje się luźna i starcza. Niedobór witaminy C ma katastrofalne znaczenie dla naczyń krwionośnych ? ubytek kolagenu powoduje, że tracą elastyczność, zaś sztywne i zwapniałe tętnice podnoszą ciśnienie krwi i mogą się łatwiej łamać(przyczyna powstawania tętniaków). W żyłach niedobór witaminy C powoduje rozciągnięcie i zwiotczenie ścian, tak że zastawki żylne nie domykają się należycie. Dochodzi do zastoju krwi w dolnych częściach nóg i w trzewiach, pojawiają się żylaki…
Wszystkie te problemy ? starzenie skóry, sztywne arterie, tętniaki, żylaki, obwisłe piersi i pośladki ? to objawy przewlekłego niedoboru witaminy C, często w połączeniu z niedoborem miedzi ? również niezbędnej do tworzenia tkanki łącznej.
Kolejną ważną funkcją witaminy C jest jej udział w syntezie hormonów sterydowych ? katecholamin (najbardziej znane to adrenalina, noradrenalina i dopamina). To niezbędne enzymy biorące udział w procesach energetycznych nasze­go organizmu ? uchodzą w kulturystyce za szczególnie skuteczne w roli spalaczy tłuszczów. Jak wykazują najnowsze badania ? katecholaminy wywierają również bezpośredni wpływ na metabolizm białek mięśni szkieletowych, hamując ich rozkład.
Witamina C wraz z jej formą utlenioną ? wspomnianym już kwasem dehydroaskorbinowym stanowi dodatkowe źródło dostarczania tlenu w warunkach beztlenowego metabolizmu. Nasz główny system dostarczania tlenu bazuje na hemoglobinie zawartej w czerwonych ciałkach krwi. Problem w tym, że tlen jest uwalniany do tkanek tylko w odpowiedzi na zwiększoną obecność dwutlenku węgla wytworzonego w procesie tlenowego spalania energii w następstwie aktywności mięśni lub mózgu. Niestety przy długotrwałym wysiłku lub u osób z przerostem drożdżaków (Candidy), grzybów i innych drobnoustrojów zachodzi w niektórych częściach mózgu oraz w licznych mięśniach i narządach beztlenowy metabolizm. Podobnie dzieje się w komórkach rakowych. Komórki beztlenowe nie wytwarzają dwutlenku węgla i dlatego nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu z normalnego przepływu krwi. Tutaj okazuje się jak ważną rolę pełni witamina C. Zasada działania jest następująca: w środowisku beztlenowym, takim jak komórki o beztlenowym metabolizmie ? forma utleniona witaminy C ? kwas dehydroaskorbinowy ? uwalnia atom wysoce reaktywnego tlenu przechodząc do postaci zredukowanej kwasu askorbinowego. Witamina C wracając do obiegu krwi i przepływając z krwią przez płuca jest ponownie przekształcana w formę utlenioną. W ten sposób cykl może powtarzać się wielokrotnie, dopóki witamina nie zostanie stopniowo wydalona przez nerki i metabolizm w komórkach beztlenowych nie zostanie przywrócony do normalnego. W normalnych warunkach ilość witaminy C jest zbyt mała, żeby znacząco wpłynąć na proces dostarczania tlenu, zwłaszcza w komórkach, które produkują dwutlenek węgla i otrzymują tlen z hemoglobiny. Ale robi to wielką różnicę w tkance beztlenowej, zwłaszcza przy wysokim spożyciu witaminy C. Uwolniony w opisany wcześniej sposób atomowy tlen jest początkowo bardzo reaktywny i zabija drobnoustroje wewnątrz komórek, które spowodowały tę blokadę, po czym ponownie uruchamia zablokowany tlenowy metabolizm w komórce. Ten alternatywny sposób dostarczania tlenu jest szczególnie skuteczny we wszystkich chorobach związanych z niskim poziomem energii, w schorzeniach psychicznych i emocjonalnych, nowotworach, chorobach autoimmunologicznych, chronicznym zmęczeniu oraz w innych związanych z przerostem drożdżaków Candida i w przewlekłych stanach zapalnych i infekcjach. Po zażyciu dużych dawek witaminy C obserwuje się zwiększony wyraźnie odczuwalny przypływ energii.
Witamina C jest niezbędna w metabolizmie cholesterolu do kwa­sów żółciowych, bez których nie byłoby możliwe trawienie tłuszczów w przewodzie pokarmowym, zwiększa przyswajalność żelaza, hamuje powstawanie w żołądku rakotwórczych nitrozoamin. Jako jeden z najważniejszych antyoksydantów pełni także istotną funkcję w reakcjach odtruwania i podnoszenia odporności organizmu, posiada właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Największe naturalnie występujące ilości witamy C:

– produkty roślinne – acerola, owoce róży, papryczka chili zielona, nać pietruszki, czarna porzeczka, papryka, koperek, brukselka,
– produkty zwierzęce – wątroba wołowa, wątroba wieprzowa.

Komentarze

  1. Gdzieś jakiś czas temu czytałem, że witamina C również przydatna jest w przypadku wystąpienia zakwasów. Ponoć zmniejsza dolegliwości bólowe z nimi związane.

    • gympower.pl on Wrzesień 17, 2014 at 7:50 pm napisał:

      Zażywanie zwiększonych dawek witaminy C włącza ją w dostarczanie tlenu do komórek mięśniowych w warunkach jego niedoboru. Forma utleniona witaminy C ? kwas dehydroaskorbinowy stanowi dodatkowe źródło dostarczania tlenu w warunkach beztlenowego metabolizmu (o czym zresztą pisałem w tym artykule), a to zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego. I chociaż w chwili obecnej kwestionuje się jego rolę w powstawaniu zakwasów, to jednak lepsze spalanie w warunkach dostatecznej podaży tlenu przy zwiększonym wysiłku, na pewno pomaga w obniżeniu stresu powysiłkowego i podnosi próg bólowy. W rezultacie zmniejszają się dolegliwości

  2. Genialny artykuł. Moim zdaniem bardzo przyswajalny jak na taki poziom serwowanej wiedzy z zakresu chemii :). Z zainteresowaniem przeczytałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.