Podstawy treningu na masęTrening na budowanie masy mięśniowej powinien być oparty na ćwiczeniach wielostawowych takich jak przysiady, wyciskanie, uginanie ramion itd. Podczas tego typu treningu zaleca się pracowanie głównie na wolnych ciężarach, tzn. z użyciem sztangi czy hantli. Staramy się unikać ćwiczenia na maszynach, gdyż angażują one mniej mięśni. Budując masę mięśniową najlepiej kierować się poniższymi zasadami:
1. Na duże partie mięśniowe (plecy, klatka, nogi) na całość treningu powinno się składać około 12 – 16 serii. Na mniejsze partie mięśniowe (tricepsy, bicepsy, barki) – około 9 – 12 serii.
2. Przerwy pomiędzy seriami powinny trwać koło 2 – 3 minut.
3. Staramy się wykonywać ćwiczenia jak największymi ciężarami. Z każdą serią zwiększamy ciężar i zmniejszamy ilość powtórzeń.
4. Trening wykonujemy 3 – 4 razy w tygodniu.
5. Każdą partię mięśniową ćwiczymy raz w tygodniu.
6. Trening nie powinien przekraczać 60 minut.
7. Co kilka tygodni należy zmieniać plan treningowy aby nie przyzwyczaić swojego ciała. Można część ćwiczeń zastąpić nowymi; zmniejszyć bądź zwiększyć ilość serii czy powtórzeń; stosować inne obciążenia itd.

Bardzo istotna jest regeneracja. Wzrost tkanki mięśniowej następuje kiedy nie ćwiczymy, dlatego nie należy przesadzać z ilością treningów w tygodniu i dbać o sen (około 7 – 8 godzin na dobę).

Wiele osób moim zdaniem źle podchodzi do budowania masy mięśniowej. Najpierw nabierają kilogramów, zalewają się tłuszczem i dopiero potem zabierają się za jego spalanie, w celu odkrycia zbudowanych mięśni. Dlatego uważam, że do treningu na budowę tkanki mięśniowej warto również dodać ćwiczenia aerobowe. Powinno się je wykonywać po treningu siłowym np w postaci interwałów przez 20 minut. Po zakończeniu, należy uzupełnić nasz glikogen, w postaci węglowodanów i spożyć je do 30 minut od zakończenia treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.